Wizyta w Karkonoszach to idealna okazja do ucieczki od miejskiego zgiełku i zanurzenia się w ciszy. Zaplanuj pobyt w hotelu w Karkonoszach - Pałacu Pakoszów, gdzie ukoisz swe zmysły, a jednocześnie będziesz miał możliwość poznania zabytków na Dolnym Śląsku.
Sprawdź, które zabytki Dolnego Śląska znajdują się w niewielkiej odległości od Pałacu Pakoszów.

Spis zabytków w okolicy Pałacu Pakoszów:

  1. Pałac Schaffgotschów
  2. Kaplica Świętej Anny w Sosnówce
  3. Muzeum Miejskie ,,Dom Gerharta Hauptmanna”
  4. Zamek Chojnik
  5. Domy Tyrolskie i Muzeum Tyrolczyków w Mysłakowicach
  6. Ruiny Zamku Księcia Henryka
  7. Ewangelicki Dom Modlitwy Kromnów w Łomnicy
  8. Kościół Wang w Karpaczu
  9. Ruiny zamku w Starej Kamienicy
  10. Klasztor pocysterski w Cieplicach

Pałac Schaffgotschów

Pałac Schaffgotschów mieści się w samym centrum najstarszego uzdrowiska na Dolnym Śląsku - Cieplicach Śląskich Zdrój, tuż przy deptaku. Jest trzecią budowlą postawioną w tym samym miejscu i jedyną, którą przetrwała liczne preturbacje wojenne. Fasada budynku została odrestaurowana i zachowana zgodnie z jej pierwotnym wyglądem. Zdobią ją kartusze herbowe, zaś we wnętrzach można podziwiać ozdobne stiuki, zabytkowe piece, a także częściowo zachowane meble, które niegdyś stanowiły wyposażenie Pałacu. Aktualnie należy on do Politechniki Wrocławskiej.

Kaplica Świętej Anny w Sosnówce

Kaplica Świętej Anny znajduje się na zboczu Grabowca (784 m n. p. m.) i można do niej dotrzeć żółtym szlakiem turystycznym z Sosnówki. Urocza Kaplica została wybudowana na planie elipsy, a jej środek zdobią obrazy Świętej Anny z Jezusem, Marią i Józefem. W środku znajduje się ambona, dwa ołtarze oraz figura Świętego Wawrzyńca, przeniesiona z kaplicy na Śnieżce w 1812 r. Największą atrakcję stanowi źródło, które wybija tuż pod kaplicą - nazywane jest Dobrym Źródłem lub Źródłem Miłości. Krąży wokół niego wiele lokalnych legend i historii, nadających wyjątkowości temu miejscu. Podobno to właśnie tu odbywały się pogańskie rytuały i dzięki nim woda zyskała uzdrawiające właściwości.

Muzeum Miejskie ,,Dom Gerharta Hauptmanna”

Będąc w Karkonoszach, koniecznie należy zajrzeć do Domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, w którym noblista żył i tworzył do swych ostatnich dni. Dramaturg, powieściopisarz, laureat nagrody Nobla z 1912 roku na stałe wpisał się w pamięć Karkonoszy. Muzeum udostępnia siedem sal, które prezentują twórczość i pracę artysty. Można m.in. zobaczyć gabinet pisarza, bibliotekę, jadalnię, salę kominkową i piękny hol, zdobiony polichromią wykonaną w 1922 r. przez J. M. Avenariusa - ze względu na tematykę malowideł zwany ,,Halą Rajską”.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik wybudowano na szczycie góry (627 m n. p. m.), na skraju 150-metrowego urwiska, zwanego Piekielną Doliną. Związana jest z nim legenda o księżniczce Kunegundzie, córce zamożnego kasztelana,o której rękę starało się wielu, jednak zdobyć ją miał ten, kto odważy się objechać konno zamkowe mury. Diabelska Dolina pochłonęła wielu rycerzy, próbujących dokonać wręcz niemożliwego zadania. Upłynęło wiele lat, aż znalazł się śmiałek, który spełnił warunek Kunegundy. Objechał zamek, ale upokorzył księżniczkę, mając w pamięci wszystkich, którzy zginęli z powodu jej okrutnego życzenia. Dziewczyna, okryta hańbą, rzuciła się w przepaść, odbierając sobie życie.

Domy Tyrolskie i Muzeum Tyrolczyków w Mysłakowicach

Dzięki królowi Fryderykowi Wilhelmowi III, który postanowił oddać swoje ziemie na budowę domów dla tyrolskich imigrantów, pod koniec lat 70 XIX w. powstało 65 domów tyrolskich. Schronienie otrzymali Tyrolczycy, wygnani ze swojego kraju ze względów religijnych. Domy znajdują się w Mysłakowicach, a w jednym z nich urządzono muzeum, gdzie można poznać historię przybycia Tyrolczyków do Kotliny Jeleniogórskiej.

Ruiny Zamku Księcia Henryka

Na malowniczym wzgórzu Grodna (506 m n.p.m.), w małym lesie, znajduje się wybudowany w 1806 r. zamek myśliwski Księcia Henryka (niem. Heinrichsburg). Kilka lat temu obiekt poddano renowacji, dzięki czemu udostępniono wieżę widokową, z której widać piękną panoramę Karkonoszy.

Ewangelicki Dom Modlitwy Kromnów w Łomnicy

Ten piękny Dom Modlitwy w Łomnicy stanowi wierną rekonstrukcję kościoła wybudowanego przez ewangelickich wiernych w Rząśniku w 1748 roku. Po II wojnie światowej, kościół popadł w ruinę i został przeznaczony do rozbiórki. Ocalone fragmenty budowli przewieziono do Łomnicy, gdzie polscy i niemieccy cieśle, posługując się tradycyjnymi technikami, odbudowali go zgodnie z oryginalnym planem. Zwiedzając tę architektoniczną perełkę, można poczuć ducha przeszłości ,a także docenić kunszt dawnych rzemieślników.

Kościół Wang w Karpaczu

Kościół Wang w Karpaczu to jeden z najważniejszych zabytków w Karkonoszach. Drewniana świątynia, pierwotnie wzniesiona w XII wieku w Norwegii, wylicytowana na aukcji przez króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma IV, a następnie przeniesiona z Norwegii, jest doskonałym przykładem architektury nordyckiej. Kościół został odbudowany na zboczu Czarnej Góry w Karkonoszach. Rekonstrukcja wymagała wiele wysiłku, ale udało się zachować charakterystyczne cechy stylu architektonicznego, włączając runy i motywy nordyckie. Spacerując po wnętrzu świątyni, można poczuć się jak w średniowiecznym opowiadaniu z Wikingami i nordyckimi smokami w roli głównej.

Ruiny zamku w Starej Kamienicy

Ruiny zamku w Starej Kamienicy to historia pełna intryg, przebudów i zmieniających się właścicieli. Oryginalny zamek, prawdopodobnie otoczony fosą, całkowicie zmienił swój wygląd w wyniku rozbudowy przez Caspara II Schaffa w stylu renesansowym w XVI wieku. Niestety, pożar w 1616 roku i kolejne wydarzenia związane z historią regionu, doprowadziły do zniszczenia i ostatecznej rozbiórki zamku w XIX wieku. Obecnie zachowane są jedynie ruiny wieży, sklepione piwnice i kamienny most nad fosą, udostępnione do zwiedzania jako "trwała ruina". To miejsce stanowi fascynujący przykład historii jednej z najważniejszych rycerskich rodzin na Śląsku.

Klasztor pocysterski w Cieplicach

Klasztor w Cieplicach to miejsce, gdzie historia i duchowość łączą się w jedno. Wkład Cystersów, mieszkających tu od 1403 r., w rozwój uzdrowiska, jest nieoceniony. Budynek klasztoru stanowi część barokowego założenia, będącego niegdyś filią klasztoru krzeszowskiego, który został wzniesiony w latach 1586-1587,a sto lat później gruntownie przebudowany w stylu późnorenesansowym. Wnętrza zdobią malowidła poświęcone m.in. św. Bernardowi oraz freski o bogatym programie ikonograficznym. Część budynku jest obecnie siedzibą Muzeum Przyrodniczego, w skład którego wchodzi m.in. Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku. Po wielu przekształceniach i okresie sekularyzacji, obecnie teren budynku jest wykorzystywany właśnie przez Muzeum Przyrodnicze, parafię rzymsko-katolicką oraz Kolegium Zakonu Pijarów.

Dolny Śląsk to kraina pełna niesamowitych miejsc do odkrycia. Okolice Pałacu Pakoszów oferują możliwość zobaczenia wielu historycznych zabytków Dolnego Śląska. Na samym początku, warto zwrócić uwagę na wyjątkowe walory samego Pałacu Pakoszów - tu znajdziesz spokój i ciszę w otoczeniu natury i pięknych wnętrz. Pałac jest otoczony przepięknym 14-hektarowym parkiem, gdzie masz możliwość delektować się romantycznym spacerem lub piknikiem. Same wnętrza ekskluzywnego Pałacu Pakoszów to subtelne połączenie klasycznych elementów pałacowych i nowoczesności, gdzie przygotowano luksusowe warunki we wszystkich pokojach. Do Twojej dyspozycji dostępny jest również basen wewnątrz budynku, sala fitness, sauna oraz SPA , oferujące szeroki wybór zabiegów i masaży zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W pałacu, pełnym dzieł sztuki, nie brakuje artystycznych eksperymentów również w naszej kuchni. W pałacowej restauracji poznasz na nowo tradycyjną polską kuchnię w interpretacji prawdziwych kulinarnych geniuszy. Czy to romantyczna kolacja przy kominku, lunch nad stawem czy chwilka relaksu przy popołudniowym drinku z widokiem na góry - w Pałacu Pakoszów masz szeroki wybór możliwości.
Po napełnieniu ciała i duszy w pałacu, możesz wyruszyć w fascynującą podróż pełną niespodzianek i urokliwych miejsc, które na stałe pozostaną w Twojej pamięci. Przyjedź i odkryj piękno Pałacu Pakoszów oraz zabytków Dolnego Śląska już dziś!
Sprawdź aktualną ofertę Pałacu Pakoszów.

Pałac Pakoszów

Zamkowa 3
58-573 Piechowice

+48 728 865 102
info@palac-pakoszow.pl

Tarcza Finansowa 2.0

Tarcza Finansowa 2.0

Bądź Gościem VIP

zapisz się do Newslettera

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda
Porsche
© 2024
Pałac Pakoszów