Dolny Śląsk to kraina tajemnic.
Wiele zamków i pałaców w regionie ma bogatą historię, a niektóre z zabytków Dolnego Śląska otoczone są tajemnicami i legendami. W tajemnice Dolnego Śląska wpisuje się także historia Pałacu Pakoszów. To opowieść o 12 pokoleniach właścicieli, wojnie i lnie z klątwą w tle.

Kotlina Białego Złota

len i tiul

Cofnijmy się do czasów, kiedy Dolny Śląsk nosił miano Doliny Tkaczy, a Kotlinę Jeleniogórską nazywano Kotliną Białego Złota. Tak bowiem określano uprawiany na tych terenach len, który wysyłano na dwory Europy czy Daleki Wschód. Transportowano go tak zwanym jedwabnym szlakiem, czyli dawną drogą handlową, łączącą Chiny z Bliskim Wschodem i Europą.

Len uchodził za szlachetną roślinę z kilku powodów. Wyrastał w bardzo żyznej glebie, umożliwiającej urodzaj. Tutejsza woda miała wówczas specyficzny skład chemiczny, który przy obróbce lnu zmiękczał i odbarwiał materiał w sposób, który trudno jest uzyskać współcześnie. Ostatnim, niezwykle ważnym czynnikiem, było położenie Kotliny jeleniogórskiej - materiał rozkładano na płaskich łąkach, gdzie płachty lnu schły na słońcu i osiągały kolor szlachetnej bieli.

Kupiec Mentzel i Schaffgotschowie

Z członków socjety kupieckiej rozwinęła się arystokracja kupców, nie gorsza od rodowej arystokracji i równie zamożna. Ci, tak zwani, „panowie woalu” mogli sobie pozwolić na wznoszenie kosztownych domów kupieckich, które służyły jako magazyny i centra przeładunkowe oraz w większości posiadały na piętrach duże sale, służące celom reprezentacyjnym. Jednym z przedstawicieli tej grupy był Christian Mentzel, który staje się prekursorem produkcji tiulu i lnu.
Teren Pałacu Pakoszów należał wówczas, czyli na początku XVIII w., do niezwykle wpływowego i bogatego rodu Schaffgotschów.
Z czasem Mentzel wykupił okoliczną ziemię i stworzył największą bielarnię lnu na tym terenie. Skonstruował także warsztat tkacki, umożliwiający produkcję tak zwanego tiulu. Co ciekawe - nikomu nie zdradził sposobu jego budowy.
Miejsce stało się głównym punktem handlowym kupców z całej Europy, ale i przestrzenią towarzyską dla znamienitych gości.

Tajemnice Dolnego Śląska

audycja o Pałacu Pakoszów

Jakie tajemnice skrywa Pałac Pakoszów?
Jak brzmiała i czy spełniła się klątwa rzucona przez niedoszłego męża, która dotknęła 12 mieszkających w Pałacu Pakoszów pokoleń?
Kto nawiedza okoliczne stawy?
Jak z Pałacem Pakoszów łączy się historia tragicznej miłości, warsztat tkacki, Kościół Łaski w Jeleniej Górze i rzucanie klątwy?
Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć w audycji radiowej Radia Katowice, do której wysłuchania serdecznie zachęcamy. Wywarła ona ogromne wrażenia na słuchaczach oraz miłośnikach tajemnic Dolnego Śląska: audycja radiowa o Pałacu Pakoszów Audycja zatytułowana “Mroczne tajemnice Dolnego Śląska została wyemitowana w ramach popularnego cyklu “O czym milczy historia”, podczas której o mrocznych i ciekawych miejscach Dolnego Śląska rozmawiał Marek Mierzwiak z Urszulą Pawlik. Niebawem powstanie następna audycja, która odkryje kolejne tajemnicze historie związane z Pałacem Pakoszów.

Doświadcz osobiście historię Pałacu Pakoszów

i tajemnice Dolnego Śląska

Jeśli pragniesz osobiście doświadczyć tej niezwykłej historii i odkryć tajemnice Dolnego Śląska, pobyt w wytwornych wnętrzach wyjątkowego pałacu Dolnego Śląska z pewnością Ci to umożliwi. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi pakietami pobytowymi Pałacu Pakoszów Zamieszkaj we wspaniałych pałacowych pokojach i zanurz się w niepowtarzalnym klimacie, który umożliwi Ci samodzielne zgłębianie tajników fascynującego miejsca, jakim jest Pałac Pakoszów. Miejsca, wybudowanego ponad 200 lat temu siłą miłości - o której można usłyszeć w przywołanej wyżej audycji - a w ciągu ostatnich lat precyzyjnie, ze szczególną troską o detale, odrestaurowanego. 12 mieszkających tu pokoleń wniosło wiele niezwykłości i osobliwości. Decydując się na pobyt w Pałacu Pakoszów, możesz sam doświadczyć wielu emocji oraz przeżyć - podobnie jak m.in. cesarz Fryderyk Wielki czy przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, John Quincy Adams, którzy byli niegdyś honorowymi gośćmi tego niepowtarzalnego kompleksu.

Pałac Pakoszów

Zamkowa 3
58-573 Piechowice

+48 728 865 102
info@palac-pakoszow.pl

Tarcza Finansowa 2.0

Tarcza Finansowa 2.0

Bądź Gościem VIP

zapisz się do Newslettera

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda
Porsche
© 2024
Pałac Pakoszów